مدل های مرجع

مدل های مرجع OSI

 1. لایه فیزیکی: به انتقال بیت های خام بر روی کانال ارتباطی مربوط می شود. در اینجا مدل طراحی با رابط های مکانیکی، الکتریکی، و رسانه انتقال فیزیکی که زیر لایه فیزیکی قرار دارند سروکار دارد.
 2. لایه پیوند داده: مبین نوع فرمت هاست شروع فریم، پایان فریم، اندازه فریم و روش انتقال فریم. وظایف این لایه شامل موارد زیر است:

مدیریت فریم ها، خطایابی و ارسال مجدد فریم ها، ایجاد تمایز بین فریم داده و کنترل و ایجاد هماهنگی بین کامپیوتر ارسال کننده و دریافت کننده داده ها.

 1. لایه شبکه: وظیفه این لایه، مسیریابی می باشد، این مسیر یابی عبارت است از: تعیین مسیر متناسب برای انتقال اطلاعات. لایه شبکه آدرس منطقی هر فریم را بررسی می کند و آن فریم را بر اساس جدول مسیریابی به مسیر یاب بعدی می فرستد. لایه شبکه مسئولیت ترجمه هر آدرس منطقی به یک آدرس فیزیکی را بر عهده دارد. پس می توان گفت برقراری ارتباط یا قطع آن، مالتی پلکس کردن از مهمترین وظایف این لایه است. از نمونه بارز خدمات این لایه، پست الکترونیکی است.
 2. لایه انتقال داده: وظیفه ارسال مطمئن یک فریم به مقصد را بر عهده دارد. لای انتقال پس از ارسال یک فریم به مقصد، منتظر می ماند تا سیگنالی از مقصد مبنی بر دریافت آن فریم دریافت کند. در صورتی که لایه محل در منبع سیگنال مذکور را از مقصد دریافت نکند مجددا اقدام به ارسال همان فریم به مقصد خواهد کرد.
 3. لایه اجلاس: وظیفه برقراری یک ارتباط منطقی بین نرم افزارهای دو کامپیوتری که به یک دیگر متصل هستند به عهده این لایه است. وقتی که یک ایستگاه بخواهد به یک سرویس دهنده متصل شود، سرویس دهنده فرآیند برقراری ارتباط را بررسی می کند، سپس از ایستگاه، درخواست نام کاربر و رمز عبور را خواهد کرد. این فرآیند نمونه ای از یک اجلاس می باشد.
 4. لایه نمایش: این لایه اطلاعات را از لایه کاربرد دریافت نموده، آن ها را به شکل قابل فهم برای کامپیوتر مقصد تبدیل می کند. این لایه برای انجام این فرآیند اطلاعات را به کدهای ASCII و یا Unicode تبدیل می کند.
 5. لایه کاربرد: این لایه امکان دسترسی کاربران به شبکه را با استفاده از نرم افزار چون E-mail-FTP و … فراهم می سازد.

مدل های مرجع

مدل های مرجع TCP/IP

 1. لایه کاربردی: لایه کاربردی بیشتر توسط برنامه ها برای ارتباطات شبکه استفاده می شود. داده ها از برنامه در یک قالب خاص عبور می کنند سپس در یک پروتکل لایه انتقال جاگیری می شوند. از آنجایی که پشته IP بین لایه های Application ( کاربردی ) و Transport ( انتقال ) هیچ لایه دیگری ندارد، لایه کاربردی Application می بایست هر پروتکلی را ماند پروتکل لایه نشست ( session ) و نمایش ( presentation ) در OSI عمل می کنند در بگیرد.
 2. لایه انتقال: مسئولیت های لایه انتقال، قابلیت انتقال پیام را ENO-TO-END و مسقل از شبکه، به اضافه کنترل خطا، قطعه قطعه کردن و کنترل جریان را شامل می شود.
 3. لایه اینترنت: لایه “اینترنت”، مسئول آدرس دهی ، بسته بندی و روتینگ داده ها ، است. لایه فوق ، شامل چهار پروتکل اساسی است

IP) Internet Protocol )

ARP) Address Resolution Protocol )

ICMP) Internet Control Message Protocol )

IGMP ) Protocol Internet Group Management )

 1. لایه میزبان به شبکه: لایه ” اینترفیس شبکه ” ، مسئول استقرار داده بر روی محیط انتقال شبکه و دریافت داده از محیط انتقال شبکه است . لایه فوق ، شامل دستگاه های فیزیکی نظیر کابل شبکه و آداپتورهای شبکه است . لایه ” اینترفیس شبکه ” ، شامل پروتکل های مبتنی بر نرم افزار مشابه لایه های قبل ، نمی باشد. پروتکل های   Ethernet و ATM ، نمونه هائی از پروتکل های موجود در این لایه می باشند . پروتکل های فوق ، نحوه ارسال داده در شبکه را مشخص می نمایند.

مدل های مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *