شبکه مخابرات نسل جدید

شبکه مخابرات نسل جدید

Next Generation Network) NGN) به معنی شبکه های نسل جدید یا شبکه مخابرات نسل جدید می باشد که در آن اطلاعات همچون صدا، داده و خطوط ارتباطی با سیم یا بی سیم تنها در یک ساختار شبکه انتقال پیدا می کند.

شبکه مخابرات نسل جدید چیست؟

شاید تاکنون با کلمه NGN (ان جی ان) در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برخورده باشید. NGN مخفف عبارت Next Generation Network به معنی شبکه‌های نسل جدید هست، امروزه با توجه به افزایش روند رو به رشد درخواست ارتباطات پرسرعت در حوزه دیتا و اینترنت، اپراتورهای مخابراتی به دنبال آن هستند که علاوه بر ایجاد زمینه‌های لازم جهت رفع مشکلات شبکه‌های موجود، توان ارائه سرویس‌های Broad Band و Multi Media را به وجود آورند.

شبکه‌های نسل آینده آمیزه‌ای یکپارچه از شبکه‌های تلفن ثابت، همراه، دیتا، صداوسیما و سرویس‌های voice، Data و Text هست. با ارتقاء و تکامل فناوری IP، شبکه‌های NGN/IMS می‌توانند، علاوه بر رفع مشکلات شبکه‌های موجود در خصوص توانایی در ارائه سرویس‌های اینترنتی با سرعت‌بالا، کلیه بخش‌های سیستم را به سمت حوزه IP سوق داده و همه سرویس‌ها را در همه نقاط و با هر ترمینالی (Any Time, Any Service, Any Terminal) در هر زمانی به مشترکین ارائه نماید.

بر طبق نظریه ITU-T مزایای استفاده از معماری شبکه مخابرات نسل جدید به شرح زیر می‌باشد.

  • امکان تحول تدریجی در شبکه و تغییر ساختار آن با توجه به روند تغییرات فناوری و سرویس‌ها و افزایش نیازها
  • حداقل شدن تأثیر فناوری‌های جدید در ارائه سرویس‌های موجود
  • عملیات مدیریت و نگهداری متمرکز و پیشرفته
  • عدم نیاز به مکانیزم های تشخیص سرویس به دلیل مجزا بودن لایه کنترل و سرویس
  • استفاده اشتراکی همه سرویس‌ها و سیستم‌های دسترسی از یک شبکه انتقال واحد و بهینه شدن استفاده از منابع شبکه

به‌عبارت‌دیگر در معماری مداری هنگام برقراری ارتباط، اتصالی بین مبدأ و مقصد به وجود می‌آید که تا پایان ارتباط ادامه دارد . اما در معماری بسته‌ای، اتصالی بین مبدأ و مقصد ارتباطی به وجود نمی‌آید و بسته‌های ارسالی از مبدأ ممکن است مسیرهای متفاوتی را نسبت به یکدیگر جهت رسیدن به مقصد طی کنند.

اساس فناوری و تکنولوژی NGN تبدیل سیستم‌های سوییچینگ مداری به سوییچینگ بسته‌ای است . این فناوری عملاً سرویس‌دهی زیرساخت‌ها را برابر می‌کند و این امکان را به وجود می‌آورد که صوت وداده از طریق پروتکل IP در شبکه زیرساخت منتقل شود .

شبکه مخابرات نسل جدید

سوییچ‌های نسل آینده به‌گونه‌ای ساخته‌شده‌اند که برای برآورده سازی نیازهای هر تعداد مشترک امکان‌پذیرند. هزینه راه‌اندازی این سوییچ‌ها کم بوده و با گسترش کار به‌تدریج افزایش می‌یابند. شرکت‌های مخابراتی قادر خواهند بود شبکه گسترده از سوییچ‌های هوشمند کنترل از راه دور به وجود آورند.

آن‌ها از طریق رایانه میزبان می‌توانند به منابع روی هر کارت دسترسی داشته باشند که این امر هزینه نگهداری و بهره‌برداری را به‌طور قابل‌توجهی کاهش خواهد داد. در سوییچ‌های نسل آینده یکپارچه‌سازی قابلیت‌های شبکه بی‌نظیر است .

می‌توان خدمات صوتی، دیتا، اینترنتی و خدمات پیشرفته و غیره را باهم ترکیب کرد و در قالب مجموعه‌هایی منحصر به‌ فرد ارائه کرد. در محیطی رقابتی چنین قابلیتی برای بهره‌برداران شبکه مزیت چشم‌گیری به شمار می‌آید .

شبکه مخابرات نسل جدید